koszty-zakupu-mieszkania

Koszty zakupu mieszkania lub domu – najważniejsze opłaty

koszty-zakupu-mieszkania

Podstawowym kosztem jaki ponosimy przy zakupie nieruchomości jest jej cena. Obliczając wszystkie koszty, cena nieruchomości jest punktem wyjścia do obliczenia kolejnych wydatków, czyli kosztów bankowych, jeżeli nieruchomość nabywana jest na kredyt hipoteczny, jak i kosztów pozabankowych, które występują bez względu na to, czy kredyt będzie zaciągany czy nie. Niezależnie od tego czy kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego, czy od dewelopera, zawsze występują koszty pozabankowe. Ile zatem kosztuje zakup nieruchomości?

Oprócz kosztów zakupu mieszkania, należy liczyć się z szeregiem opłat sądowych oraz za usługi notarialne. Dodatkowe koszta to między innymi podatek oraz prowizja dla agencji nieruchomości bądź firmy deweloperskiej. Niezależnie od tego czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym, często koszty dotyczą kredytu. 

Koszty mieszkania kupionego na kredyt hipoteczny z rynku pierwotnego wyglądają następująco:

 

  1. Ustanowienie hipoteki na nieruchomości –  za tę usługę należy zapłacić 200 złotych, oprócz tego doliczany jest podatek od wpisu hipoteki w wysokości 19 złotych,
  2. Utworzenie księgi wieczystej – za utworzenie księgi wieczystej należy uiścić opłatę 60 złotych, zaś opłata za wpis prawa własności do księgi wieczystej to 200 złotych,
  3. Prowizja dla banku – wysokość prowizji wynosi zazwyczaj około 2 procent,
  4. Ubezpieczenie nieruchomości wraz z cesją prawa do sumy ubezpieczenia na instytucję bankową.

 

Należy również uwzględnić opłatę notarialną z tytułu sporządzenia umowy kupna-sprzedaży oraz odpisy. Ustalenie opłat notarialnych jest indywidualne i mogą być znacznie niż te maksymalne, które określił polski ustawodawca. Do opłat notarialnych trzeba także doliczyć podatek VAT w wysokości 23 procent. Koszt zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest zupełnie inny niż w przypadku kupowania go na rynku wtórnym.

Natomiast kupując mieszkanie na rynku wtórnym, trzeba uiścić  podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość jest równa 2% wartości nieruchomości, a wnosić trzeba go razem z uiszczeniem taksy notarialnej w trakcie podpisywania umowy zakupu mieszkania. Jeśli kupujemy mieszkanie bądź dom na rynku pierwotnym, to wówczas należny na rzecz skarbu państwa podatek jest wliczony do ceny zakupu mieszkania.

Artykuł warty uwagi Czy jest możliwość sprzedaży zadłużonego mieszkania

Dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym

Decydując się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, pojawiają się dość specyficzne koszty, które w zależności od okoliczności będzie trzeba uiścić. Jednym z nich jest wycena nieruchomości przez  rzeczoznawcę – w wielu przypadkach przeprowadzenie wyceny nieruchomości okazuje się być niezwykle istotne. Niezależny rzeczoznawca potrafi dokładnie określić realną wartość kupowanej przez nas nieruchomości. Profesjonalna wycena nieruchomości zawsze uwzględnia takie czynniki jak rynkowe tendencje czy mankamenty danego budynku. Sprzedawcy oferujący mieszkania na rynku wtórnym niestety często przesadzają z ceną. Kolejnym, równie ważnym kosztem, który musimy ponieść jest podatek od czynności cywilnoprawnych, który uiszcza się wyłącznie przy kupowaniu mieszkania z rynku wtórnego. Dolicza się go do opłat notarialnych i wynosi on 2% wartości kupowanej nieruchomości.

Dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania od dewelopera

W przeciągu ostatnich lat można zauważyć wyraźny przypływ nowych osiedli budowanych przez deweloperów. Wiele osób jest zainteresowanych nowym budownictwem, ze względu na stosowane innowacyjne rozwiązania oraz na dogodną lokalizację. Dodatkowym kosztem związanym z zakupem mieszkania od dewelopera jest podatek VAT. Do ceny mieszkania kupionego od firmy deweloperskiej doliczany jest podatek VAT. Stawkę 8% wykorzystuje się wtedy, gdy powierzchnia mieszkania jest mniejsza niż 150 metrów kwadratowych. Z kolei wyższa stawka, 23% jest stosowana w mieszkaniach o powierzchni większej niż 150 metrów kwadratowych. Innym kosztem, który musimy ponieść jest prowizja dla firmy deweloperskiej.  Jest to opłata dodatkowa, która jest wynagrodzeniem dla dewelopera z tytułu sprzedania nam mieszkania. Prowizja powinna odzwierciedlać rynkową wartość sprzedawanego mieszkania.

Warto przeczytać Kupno mieszkania z licytacji komorniczej

Dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania z kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest częstym, a niekiedy jedynym rozwiązaniem na zakup mieszkania, Zatem, z jakimi dodatkowymi opłatami muszą zmierzyć się konsumenci zaciągający kredyt hipoteczny?

Do dodatkowych opłat zaliczamy:

WKŁAD WŁASNY  – jest on obecnie wymagany przez wszystkie banki oferujące kredyty hipoteczne. Bez niego nie ma żadnej możliwości otrzymania kredytu hipotecznego. Wysokość wkładu własnego powinna wynosić od 20 do nawet 40% wartości nieruchomości, wyższy wkład własny wynika z wyższych wymagań spowodowanych epidemią koronawirusa o czym warto pamiętać, decydując się aktualnie na ofertę banku.

MARŻA KREDYTU HIPOTECZNEGO – jest to jedna z opłat, która pozwala instytucji bankowej na uzyskanie zarobku z tytułu udzielenia kredytu klientowi.

OPROCENTOWANIE –  wysokość oprocentowania jest uzależniona od aktualnej stopy procentowej określanej przez Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zmienne i zależy od stawki WIBOR.

WPISANIE HIPOTEKI DO KSIĘGI WIECZYSTEJ – tu zachodzi konieczność wniesienia stosownej opłaty notarialnej

UBEZPIECZENIE – jest to nieodłączny element kredytów hipotecznych w naszym kraju. Zabezpieczenie na okoliczność ciężkiej choroby bądź śmierci jest bardzo istotne. W wielu przypadkach koszt ubezpieczenia jest wliczany w miesięczną ratę kredytu hipotecznego.

Robert Fertała jest doświadczonym i kompetentnym specjalistą od nieruchomości, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Jego wiedza i umiejętności pozwalają mu pomagać klientom w znalezieniu najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku, a także w negocjowaniu korzystnych warunków transakcji.

Robert jest znany z precyzji i skrupulatności w swojej pracy. Zawsze dokładnie analizuje każdą ofertę, aby upewnić się, że spełnia ona oczekiwania jego klientów. Jest również bardzo cierpliwy i gotowy do słuchania potrzeb swoich klientów, co pozwala mu lepiej zrozumieć ich oczekiwania i pomóc w znalezieniu idealnej nieruchomości.

Jego znajomość rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów i przepisów pozwala mu doradzać klientom w kwestiach związanych z inwestowaniem w nieruchomości, a także w sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, Robert Fertała cieszy się uznaniem wśród swoich klientów i jest uważany za jednego z najlepszych specjalistów od nieruchomości w branży.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ