sprzedaz-udzialow-nieruchomosci-2021

Czy bez zgody współwłaścicieli sprzedam udziały w nieruchomości?

sprzedaz-udzialow-nieruchomosci-2021

Kiedy słyszymy termin współwłasności najczęściej kojarzy nam się to z małżonkami, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy bardzo zaznajomieni z zasadami działania rynków nieruchomości. Termin ten nabiera jednak dodatkowego znaczenia kiedy znajdziemy się w sytuacji dziedziczenia jakiejś nieruchomości uzupełniając nasze słownictwo o współwłasność ułamkową czy łączną. Kiedy otrzymujemy udziały w nieruchomości często myślimy o ich sprzedaży, co jest popularną praktyką zwłaszcza w ostatnich latach przez spopularyzowanie skupów mieszkań. Jednak powstaje wtedy pytanie – czy potrzebujemy zgody innych współwłaścicieli aby sprzedać swoje udziały? Oraz w jaki sposób to uczynić?  

Jak to jest ze zgodą współwłaścicieli – czy musimy ją uzyskać przy sprzedaży udziałów?

Zanim odpowiemy na te pytania przedstawimy kilka podstawowych informacji prawnych aby doedukować każdego z pewnych kwestii dotyczących sprzedaży nieruchomości i prawa spadkowego. Wszystkie informacje są również do znalezienia w kodeksie cywilnym jednak my zdecydowaliśmy nadać im bardziej przystępnego formatu. Przeglądając go natrafimy przede wszystkim na sformułowania takie jak współwłasność łączna i ułamkowa – czym więc są?

Warto przeczytać Czy sprzedaż mieszkania opłaca się bardziej niż wynajem mieszkania?

Oba rodzaje różnią się od siebie dość znacznie. Dla współwłasności ułamkowej charakterystyczne jest to, że współwłaściciele mają w większości przypadków równe i jasno określone udziały w danej rzeczy będącej spadkiem. Takich udziałów nie można jednak wyszczególnić w przypadku współwłasności łącznej. Występuje ona jedynie w obecności innej sytuacji prawnej.

Doskonałym przykładem współwłasności prawnej jest małżeństwo, w którym każdy z małżonków (jeśli nie zawarli intercyzy) posiada współudział w nieruchomości. Posiadają oni współwłasność łączną ponieważ razem z zakończeniem małżeństwa anulowana jest współwłasność. Żadna ze stron nie może więc mówić o sprzedaży swoich udziałów w skupie mieszkań w takiej sytuacji gdyż nie ma to zwyczajnie sensu. Pokazuje to również doskonale, w jaki sposób współwłasność łączna nie może istnieć samodzielnie.  

Jeśli jednak chcemy sprzedaż udziały w nieruchomości, do której mamy prawa brane są w tym przypadku zasady współwłasności ułamkowej. Przepisy polskiego prawa opisują taki przypadek dopuszczając sprzedaż swoich udziałów w swoich artykułach. Z artykułu 198 dowiemy się więc, że będąc posiadaczem udziałów w nieruchomości możemy je sprzedać i nie potrzebujemy do tego zgody nikogo – również współwłaścicieli nieruchomości, której dotyczy sprawa spadkowa.  

Istnieją jednak rzeczy, których, jako współwłaściciel nieruchomości nie możemy zrobić. Przede wszystkim, według polskiego prawa, nie możemy więc sprzedać całej nieruchomości oraz nie możemy jej wyremontować – do obu tych czynności potrzebujemy wiedzy i zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości. Dokładnie wskazuje te elementy artykuł 199 kodeksu cywilnego.

Nie potrzebujemy jednak niczyjej zgody aby sprzedaż swoje udziały w skupie nieruchomości a polskie prawo jak najbardziej przewiduje taką możliwość. Swoimi udziałami możemy w takim wypadku swobodnie dysponować i nie mamy tutaj żadnych wytycznych odnośnie samego procesu.  

Kiedy mamy więc pewność jaki rodzaj współwłasności nas obowiązuje? Możemy być spokojni, ponieważ w sytuacji sprawy spadkowej zawsze przestrzegane są przepisy dotyczące współwłasności ułamkowej. W sprawie spadkowej, w której uczestniczy więcej niż jeden współwłaściciel możemy wyszczególnić konkretne i równe udziały co definiuje współwłasność ułamkowa właśnie. Dla pewności możemy też zapoznać się z artykułem 1035 kodeksu cywilnego i zapamiętać go aby posłużyć się nim w przyszłości. 

Jak przygotować się na sprzedaż udziałów bez zgody współwłaścicieli?

Jak już wiemy, nie musimy się obawiać żadnych niedogodności z tytułu sprzedaży swoich udziałów w jakiejkolwiek nieruchomości. Prawo nie interesuje także skąd te udziały uzyskaliśmy ani komu chcemy je sprzedać w przypadku sprawy spadkowej nieruchomości. Nie potrzebujemy też otrzymywać niczyjej zgody żadnego ze spadkobierców aby swoje udziały sprzedać.  

Może cię zainteresować Sprzedaż mieszkania – co dalej? 2021

W jakim przypadku nie możemy sprzedać swoich udziałów w nieruchomości? Istnieją sytuacje, w których nie będziemy mogli swobodnie sprzedać naszych udziałów. Dzieje się tak w przypadku, kiedy sprzedaż ingerowałaby w interesy innego współwłaściciela. Może on wtedy zaprotestować i wstrzymać proces. Kieruje wtedy swój sprzeciw do sądu, który ostatecznie decyduje czy doszło do naruszenia. Jeżeli rzeczywiście sprzeciw innego współwłaściciela będzie uzasadniony sąd rozstrzyga sprawę na jego korzyść blokując nasze działanie wobec masy spadkowej. Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji dobrze jest odszukać podobne sprawy aby zobaczyć czy zostały one rozstrzygnięte na korzyść współwłaściciela.

Firmy zajmujące się skupem nieruchomości chętnie odkupią udziały.

Decydując się na sprzedaż swoich udziałów w nieruchomości ze spadku nie mamy żadnych przeszkód stojących nam na drodze. Pomogą nam w tym specjalistyczne firmy, które często od wielu lat zajmują się skupem nieruchomości. Ostatnio coraz popularniejsze staje się również sprzedawanie udziałów w nieruchomościach właśnie tym firmom ze względu na szybki czas realizacji i łatwość całego procesu.  

Jeśli chcemy skorzystać na sprawie spadkowej i niewygodnych udziałach w domu lub mieszkaniu ze spadku możemy próbować odsprzedać nasze udziały na rynku nieruchomości. Niestety jest to mało popularna forma sprzedaży i niewiele osób będzie nią zainteresowanych. Z naszego doświadczenia wiemy, że ludzie z reguły obawiają się kupna udziałów w nieruchomości ze względu na nieznajomość przepisów i prawa. Nie wiedzą oni jakie konsekwencje prawne są związane z procesem kupna i obawiają się oszustwa. Na szczęście nie musimy czekać na znalezienie odpowiedniego kupca – mamy od tego odpowiednie firmy zajmujące się skupem mieszkań, które z chęcią odkupią udziały w nieruchomości a my zaoszczędzimy mnóstwo czasu, niepotrzebnego stresu i szybką gotówkę. W ten łatwy sposób możemy sprzedaż udziały w praktycznie każdej nieruchomości na terenie całej Polski.  

Robert Fertała jest doświadczonym i kompetentnym specjalistą od nieruchomości, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Jego wiedza i umiejętności pozwalają mu pomagać klientom w znalezieniu najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku, a także w negocjowaniu korzystnych warunków transakcji.

Robert jest znany z precyzji i skrupulatności w swojej pracy. Zawsze dokładnie analizuje każdą ofertę, aby upewnić się, że spełnia ona oczekiwania jego klientów. Jest również bardzo cierpliwy i gotowy do słuchania potrzeb swoich klientów, co pozwala mu lepiej zrozumieć ich oczekiwania i pomóc w znalezieniu idealnej nieruchomości.

Jego znajomość rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów i przepisów pozwala mu doradzać klientom w kwestiach związanych z inwestowaniem w nieruchomości, a także w sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, Robert Fertała cieszy się uznaniem wśród swoich klientów i jest uważany za jednego z najlepszych specjalistów od nieruchomości w branży.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ